Neste Pro Coolant K Pitkän vaihtovälin monimerkkijäähdytinnestetiiviste
SUORITUSKYKYLUOKITUKSET Ford WSS-M97B44-D Volvo VCS
KUVAUS Neste Pro Coolant K on etyleeniglykolipohjainen, veteen sekoitettava pitkän vaihtovälin jäähdytinneste. Se on tarkoitettu Volvon raskaalle kalustolle, kun vaatimuksena on Volvo VCS.
OMINAISUUDET JA HYÖDYT - Orgaaninen happoteknologia (OAT) - Silikaattivapaa - Erinomainen pakkasenkesto - Loistava korroosionestokyky
TYYPILLISET ANALYYSIARVOT
Kiehumispiste (50 %)
180
°C
Tiheys 20 °C
1113
kg/m³
ASTM D4052
Jäätymispiste 50 %
-40 °C
pH
8,6 (50 %)
Taitekerroin
1,385 (50 %)
Alkaalivara (50 %)
6,2
ml
ASTM D1121
KÄYTTÖKOHTEET Neste Pro Coolant K soveltuu käytettäväksi Volvon raskaassa kalustossa, kunvaatimuksena on VCS sekä esimerkiksi Fordeissa, joiden vaatimuksen tuote täyttää.Tarkista tuotteen soveltuvuus ohjekirjasta. Ei suositella sekoitettavaksi muiden jäähdytinnesteiden kanssa.
Veden laadulla on vaikutusta jäähdytinnesteen toimintaan ja kestävyyteen. Parasta olisi tislattu tai ionivaihdettu vesi, mikäli sellaista vain on saatavilla. Vähimmäisvaatimus on kuitenkin käyttää hyvänlaatuista puhdasta ”hanavettä”, kovuus maks. 10 °d.